Belka
Piątek, 3 Maja 2024   imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zniszczone mosty - Zaolzie i Tczew - wrzesień 1939

 
Nagranie niemieckie z I tygodnia walk we wrześniu 1939. Na filmie w zasadzie dwie miejscowości ze zniszczonymi mostami. Dzięki "Cieszyn4psp" wiemy co to za most na początku. Na samym początku film przedstawia wysadzony przez saperów 4PSP most w Cieszynie, oraz zniszczony przez kolejarzy z WPK wiadukt w Łąkach na Zaolziu. Od 00:42 mamy mosty kolejowy i drogowy w Tczewie. Niemieckie plany wojenne zakładały przejęcie mostów tczewskich w stanie nienaruszonym. Niemcy spodziewając się, że mosty są przygotowywane do wysadzenia przeprowadzili szczegółowe rozpoznanie. Zadanie to otrzymał pułkownik saperów kolejowych Karl Busick. Busick w cywilnym ubraniu wielokrotnie przejechał pociągiem przez most kolejowy. Prowadził także obserwacje przez lornetkę z wieży zamku w Malborku. W ten sposób określił lokalizację posterunków wartowniczych, rozmieszczenie ładunków wybuchowych, kabli oraz nastawni, z których miało być przeprowadzone wysadzanie. Luftwaffe otrzymała zadanie zbombardowania polskich posterunków przy mostach i uniemożliwienia w ten sposób ich wysadzenia. Nalot samolotów miał być zsynchronizowany z atakiem od strony Malborka przez żołnierzy ukrytych w planowym pociągu towarowym 963 prowadzonym polskim parowozem. Bezpośrednio za pociągiem miały jechać dwie pancerne drezyny motorowe. Plan niemiecki nie udał się dzięki postawie polskich kolejarzy ze stacji Szymankowo, którzy powiadomili o zagrożeniu stację w Tczewie, zaś drezynę pancerną skierowali na ślepy tor. Gdy pociąg dotarł do mostu, zapory były zamknięte a polscy żołnierze rozpoczęli ostrzał. Atak lotniczy został przeprowadzony zgodnie z planem o godzinie 4.34. Spowodował on przecięcie kabli do urządzeń detonacyjnych. Kable te jednak zostały wkrótce naprawione i o godzinie 6.10 wysadzone zostały filary od strony Lisewa. Pół godziny później, o 6.40, podobny los spotkał filary od strony Tczewa. Porucznik Juchtman i jego żołnierze wykonali swoje zadanie przerywając niezmiernie ważny dla nieprzyjaciela ciąg komunikacyjny na wiele tygodni. Piosenka to "Uli Duli" w wykonaniu Adama Kowalskiego z 1933 roku.

 


Pathe1939
 
Data pliku video: 2009-08-12, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tczewski

Powiat tczewski - powiat znajdujący się w województwie pomorskim, którego siedzibę można znaleźć w Tczewie. Zaliczają się do niego gminy: Tczew (gmina miejska), Gniew, Pelplin, Morzeszczyn, Subkowy oraz Tczew (gmina wiejska). Powiat został utworzony w roku 1999, wtedy to bowiem miała miejsce reforma administracyjna, na mocy której powstał. Gospodarka opiera się tu na rolnictwie i przemyśle.

Będąc w tych stronach, koniecznie trzeba zwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Mowa o pocysterskiej bazylice katedralnej w Pelplinie. Do atrakcji zaliczyć należy też Zamek Krzyżacki w Gniewie, zabytkowy most w Tczewie i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Po wyjściu z miast polecamy udać się do rezerwatów przyrody: Wiosło Duże i Wiosło Małe oraz spacer w pobliżu nadwiślańskich skarp.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola