Studenci Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawili własną interpretacje Sienkiewiczowskiej Trylogii.
Premiera spektaklu „Dziwne materii pomieszanie” odbyła się 23 listopada na deskach Centrum Kultury i Sztuki. Studenci TUTW przygotowywali się do występu pod kierunkiem Piotra Weintza. Był to niezwykły sposób na uczczenie Roku Sienkiewiczowskiego. Dramaturgii spektaklowi dodał występ Chóru Męskiego ECHO, który jak dawni bohaterowie Trylogii odśpiewali „Bogurodzicę”.
Na scenę zaproszono także młodzież Zespołu Szkól Budowlanych i Kupieckich, która zatańczyła w historycznych strojach.
Organizatorzy imprezy – Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna zadbali też o naukowy aspekt wydarzenia. Wykład zatytułowany „Polska w czasach Trylogii” wygłosił dr Przemysław Ruchlewski, a Krzysztof Pietrasewiecz, członek TUTW, przygotował prezentacje nt. Henryka Sienkiewicza pt. Ku pokrzepieniu serc”. Wysłuchaliśmy również wykładu Marcina Kłodzińskiego z MBP dotyczącego polskich noblistów.
Wydarzenie zostało dofinansowane do środków Urzędu Miejskiego w Tczewie.
M.M.
![]() |
Powiat tczewski - powiat znajdujący się w województwie pomorskim, którego siedzibę można znaleźć w Tczewie. Zaliczają się do niego gminy: Tczew (gmina miejska), Gniew, Pelplin, Morzeszczyn, Subkowy oraz Tczew (gmina wiejska). Powiat został utworzony w roku 1999, wtedy to bowiem miała miejsce reforma administracyjna, na mocy której powstał. Gospodarka opiera się tu na rolnictwie i przemyśle. Będąc w tych stronach, koniecznie trzeba zwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Mowa o pocysterskiej bazylice katedralnej w Pelplinie. Do atrakcji zaliczyć należy też Zamek Krzyżacki w Gniewie, zabytkowy most w Tczewie i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Po wyjściu z miast polecamy udać się do rezerwatów przyrody: Wiosło Duże i Wiosło Małe oraz spacer w pobliżu nadwiślańskich skarp. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola