Belka
Poniedziałek, 22 Kwietnia 2019   imieniny: Kaja, Leon, Lukasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

To była największa edycja Bitwy o Tczew. Przeżyjmy to jeszcze raz!

 
► Subskrybuj ten kanał: goo.gl/cuUkWv ► Facebook: facebook.com/tczewtczpl Huk wystrzałów, krzyki rannych żołnierzy oraz odgłosy bitewnych zmagań - takie atrakcje czekały na tczewian 24. lutego na Starym Mieście. Wszystko dla upamiętnienia bitwy o Tczew z 23 lutego 1807 roku. Inscenizacja została rozegrana w naszym mieście już kolejny raz. Walki zostały poprzedzone inscenizacją obozowiska wojskowego na placu Hallera. Można było z bliska przyjrzeć się żołnierzom, porozmawiać z nimi, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na bitwę do Tczewa, mimo zimowej aury, przyjeżdżają rekonstruktorzy z całej Polski. Przez licznie przybyłych rekonstruktorów zostało odtworzone jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta - bitwa o Tczew, która rozegrała się pomiędzy wojskami pruskimi a napoleońskimi. Przenieśliśmy się do okresu, w którym Tczew był pod pruskim zaborem, a mowa polska została zabroniona. Zryw narodowowyzwoleńczy z okresu napoleońskiego dawał mieszkańcom Tczewa nadzieję na wolną Polskę. W skład armii francuskiej, biorącej udział w walkach o Tczew, wchodziły także polskie dywizje i bataliony, m.in. z Legionów Dąbrowskiego. Żołnierze w umundurowaniu z epoki, uzbrojeni w broń z czasów napoleońskich stoczyli bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich.

 


Tcz.pl sp. z o.o.
 
Data pliku video: 2018-02-26, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  tczewski

  Powiat tczewski - powiat znajdujący się w województwie pomorskim, którego siedzibę można znaleźć w Tczewie. Zaliczają się do niego gminy: Tczew (gmina miejska), Gniew, Pelplin, Morzeszczyn, Subkowy oraz Tczew (gmina wiejska). Powiat został utworzony w roku 1999, wtedy to bowiem miała miejsce reforma administracyjna, na mocy której powstał. Gospodarka opiera się tu na rolnictwie i przemyśle.

  Będąc w tych stronach, koniecznie trzeba zwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Mowa o pocysterskiej bazylice katedralnej w Pelplinie. Do atrakcji zaliczyć należy też Zamek Krzyżacki w Gniewie, zabytkowy most w Tczewie i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Po wyjściu z miast polecamy udać się do rezerwatów przyrody: Wiosło Duże i Wiosło Małe oraz spacer w pobliżu nadwiślańskich skarp.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola