Belka
Środa, 24 Kwietnia 2019   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Tczew: Hop na dwa kółka!

Data publikacji: 2018-05-23, Data modyfikacji: 2018-05-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Tczew: Hop na dwa kółka!

W Tczewie wystartowały pierwsze zajęcia z edukacji rowerowej dla dzieci i młodzieży. Tczewscy Kurierzy Rowerowi opracowali cykl zajęć opartych na nabyciu wiedzy teoretycznej oraz działaniach w praktyce, w ruchu ulicznym. 

Większość uczniów, ze zgłoszonych szkół, pierwsze spotkania ma już za sobą. Podczas zajęć w placówkach na dzieci i młodzież czekał quest (czyli gra osadzona w obrębie szkoły) i placyk manewrowy, odzwierciedlające rzeczywiste sytuacje drogowe oraz infrastrukturę miejską. Uczniowie i uczennice opracowali mapy prezentujące ich podróż do szkoły, na której zaznaczyli pozytywne, a także subiektywnie niebezpieczne miejsca w mieście. Zgromadzone informacje pomogły stworzyć plan trasy, którą na kolejnych zajęciach uczestnicy przemierzyli wraz opiekunami.

Przed wyjazdem w miasto, rowery są sprawdzane pod kątem sprawności. Organizatorzy przypominają dzieciom, jakie zasady panują podczas poruszania się w kolumnie rowerowej i weryfikują, czy utrwaliły wiedzę z zajęć teoretycznych. Podczas przystanków analizują poszczególne odcinki i dopytują uczestników, co sądzą o danych drogach, przejazdach rowerowych i konkretnych sytuacjach. 

Do programu zgłosiło się 7 tczewskich szkół podstawowych. Dla każdej z grup, liczącej od 8 do 12 uczniów, zaplanowano po 3 godziny jazdy w terenie oraz 5 godziny przygotowania, obejmujące warsztat, naukę budowy roweru oraz placyk manewrowy. 

Edukacja rowerowa to pomysł zainicjowany przez Zespół ds. polityki rowerowej, realizowany przez Urząd Miejski w Tczewie. Docelowo grupy objęte podobnym programem edukacyjnym będą składały się także z osób starszych i innych środowisk zdiagnozowanych jako czujące się niepewnie na rowerze w przestrzeni miejskiej. Działania mają na celu niwelować niebezpieczne sytuacje drogowe z udziałem rowerzystów oraz promować jazdę jednośladami po mieście. 

Cały program jest realizowany ramach projektu pt.: Budowa węzła integracyjnego Tczew wraz z trasami dojazdowymi, w ramach Osi Priorytetowej 9 Mobilność, Działania 9.1. Transport miejski, Poddziałania 9.1.1. Transport miejski – mechanizm ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (nr projektu RPPM.09.01.01-22-0006/17).

UM Tczew, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  tczewski

  Powiat tczewski - powiat znajdujący się w województwie pomorskim, którego siedzibę można znaleźć w Tczewie. Zaliczają się do niego gminy: Tczew (gmina miejska), Gniew, Pelplin, Morzeszczyn, Subkowy oraz Tczew (gmina wiejska). Powiat został utworzony w roku 1999, wtedy to bowiem miała miejsce reforma administracyjna, na mocy której powstał. Gospodarka opiera się tu na rolnictwie i przemyśle.

  Będąc w tych stronach, koniecznie trzeba zwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Mowa o pocysterskiej bazylice katedralnej w Pelplinie. Do atrakcji zaliczyć należy też Zamek Krzyżacki w Gniewie, zabytkowy most w Tczewie i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Po wyjściu z miast polecamy udać się do rezerwatów przyrody: Wiosło Duże i Wiosło Małe oraz spacer w pobliżu nadwiślańskich skarp.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola